Nasze gospodarstwa

SONY DSCW tym dziale zamieszczamy krótkie opisy gospodarstw zrzeszonych w Lubelskim Oddziale Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND. Opisy pozwolą na szybkie znalezienie gospodarstwa, które wytwarza poszukiwane przez Państwa produkty. Każde z naszych gospodarstw to swego rodzaju indywidualny organizm z własną specjalizacją. Osoby zainteresowane zakupem konkretnych produktów zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi rolnikami.

 

******************************************************************************************************

Ekologiczne Gospodarstwo Rolne J.B. Biały
PL-EKO-001088

PaprykaKapusta

                                                                                                                                                                                                                                                             Janusz Biały wraz z żoną Barbarą prowadzą gospodarstwo ekologiczne od roku 2004r. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Ostrówek –Kolonia na terenie gminy Puchaczów w powiecie Łęczyńskim. Od roku 2009 gospodarstwo zrzeszone jest w stowarzyszeniu EKOLAND. Całkowita powierzchnia gospodarstwa to 14 ha. W tym powierzchnia  użytków rolnych wynosi 13 ha, (grunty orne 10 i trwałe użytki zielone 3 ha). Gospodarstwo ma charakter wielokierunkowy, gdyż hoduje się zwierzęta i uprawia się zróżnicowane grupy roślin min. zboża, warzywa i owoce miękkie. Gospodarze prowadzą  sprzedaż bezpośrednią  płodów  rolnych wyprodukowanych w gospodarstwie.  Kontrolę i certyfikację w gospodarstwie prowadzi  jednostka certyfikująca  Ekogwarancja PTRE Sp. zo.o. W roku 2010 Państwo Barbara i Janusz zajęli I miejsce w województwie lubelskim w konkursie organizowanym przez  MRiRW na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w kategorii „Ekologia –Środowisko”.


Asortyment gospodarstwa:
– warzywa: burak, cebula, kapusta, marchew, papryka pietruszka, por, seler, ziemniak, 
– zboża: pszenica, pszenica orkisz, pszenica samopsza, żyto 
  groch, gorczyca biała, gryka, soczewica, proso 
– owoce miękkie: truskawki 

KONTAKT:  Barbara i Janusz Biały 
Tel.: 661 763 993 
e-mail: biala20095@wp.pl 

*******************************************************************************************************

Gospodarstwo Ekologiczne Jarosław Budzyński
PL-EKO-07-04557

Warzywa eko   Warzywa bio

 

 

 

 

 

Gospodarstwo o powierzchni 22 ha położone w miejscowości Grądy w powiecie Łęczyńskim.  Jarosław kontynuuje rodzinne tradycje – gospodarstwo przejął od rodziców którzy od wielu lat prowadzili produkcję warzyw i owoców metodami ekologicznymi. Gospodarstwo specjalizuje się w sprzedaży produktów na: Bio Bazarach  w Warszawie i Lublinie a także prowadzi sprzedaż bezpośrednią swoim klientom. 

OFERTA TOWAROWA GOSPODARSTWA:
Warzywa:

– Pestki dyni
– Dynia Hokkaido
– Marchew
– Burak czerwony
– Pietruszka
– Pasternak
– Ziemniaki
– Kalafior
– Brokuł
– Kapusta czerwona i biała
– Pomidory
– Papryka
– Ogórki
Owoce miękkie:
– Truskawki
– Poziomki
Istnieje możliwość uprawy innych warzyw na zamówienie

Sadzonki truskawkiKontakt:
Jarosław Budzyński
Tel: 519-767-196
e-mail: jb9126@wp.pl

 


 

CebuleBudzyński

 

 

 

 

 

 


*******************************************************************************************************


Gospodarstwo Ekologiczne "Eko Dolina Bugu”
PL-EKO-01-7413​

AgfaPhoto Kwiat gryki_1
Przedsięwzięcie rodzinne prowadzone przez Annę i Ernesta Kaca. Wraz z nimi pracują rodzice Ernesta, którzy mają własne gospodarstwo ekologiczne. Młodzi gospodarze są absolwentami Akademii Rolniczej w Lublinie- wydział ogrodnictwo.
W 2012 roku Ernest przystąpił do Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND, 
gospodarstwo posiada atest o numerze 12002. Wszystkie uprawy są kontrolowane przez jednostkę certyfikującą Ekogwarancja PTRE – nr certyfikatu PL-EKO-01-7413. Gospodarstwo „Eko Dolina Bugu” położone jest  we wsi Liszna, gmina Sławatycze, w województwie lubelskim, w bezpośrednim sąsiedztwie granicznej rzeki Bug. Powierzchnia gospodarstwa to niecałe 9 hektarów.
Część terenu gospodarstwa znajduje się na obszarze Natura 2000.
W gospodarstwie uprawia się stare gatunki  zbóż, które  są głownie przeznaczone do przetworzenia na mąki, kasze i makarony. Rolnictwo ekologiczne stało się dla gospodarzy nie tylko sposobem na produkcję żywności, ale przed wszystkim sposobem na życie.

Aktualne uprawy w gospodarstwie :
    gryka
    proso 
    pszenica ozima orkisz
    pszenica jara zwyczajna 
    żyto ozime
    pestka dyni bezłuskowej
    fasola biała
    fasola czerwona
    czosnek ozimy 
    korzeń kozłka lekarskiego
    tymianek

Kontakt:
Ernest: 606-734-982, Ania: 693-666-065
e-mail: ekodolinabugu@wp.pl
Facebook: Eko Dolina Bugu – gospodarstwo ekologiczne

******************************************************************************************************

GOSPODARSTWO ROLNE WERONIKA JARMOSZEWICZ
PL-EKO-01-014010

Czosnek bioGOSPODARSTWO ROLNE Weronika Jarmoszewicz powstało w 2018 roku w duchu kontynuowania ponad 200-letniej rodzinnej tradycji profesji rolniczej rodziny Jarmoszewicz (dawniej Jarmoszuk) ze Sławatycz nad Bugiem. Gospodarstwo prowadzone jest wspólnymi siłami przez Weronikę oraz Krzysztofa – córkę i ojca, którzy razem uzupełniają się wiedzą z zakresu rolnictwa, ogrodnictwa oraz wieloletnim doświadczeniem agrotechnicznym.
Całkowita powierzchnia gospodarstwa liczy ponad 24ha. Głównym jego pionem są wieloletnie uprawy sadowniczo-zielarskie: maliny jesienne i róże pomarszczone oraz                                   warzywa: czosnek i dynie. Ponadto duży areał upraw stanowią zboża tj. orkisz i owies oraz groch.

Kombajnowanie orkiszuPark maszynowy gospodarstwa stanowią nowoczesne i zmodernizowane maszyny – specjalistyczny pielnik hydrauliczny, brona chwastownik, opielacz z dozownikiem nawozów, nowoczesny opryskiwacz, agregat bezorkowy oraz kosiarka do koszenia konicznika (uprawy międzyrzędowej malin i róż).

 

 


Maliny bioOferta towarowa:
– malina jesienna
– malina letnia
– czosnek
– pestka dyni
– żyto

Kontakt:

Weronika Jarmoszewicz
tel. 600 434 944
e-mail:
gr.jarmoszewicz@gmail.com
Róża pomarszczona bio

 

 

 

 


******************************************************************************************************

EKOLOGICZNE GOSPODARSTWO OGRODNICZE ZBIGNIEW KAŁDONEK
PL-EKO-5110

Czarna porzeczka

 

 

 

 

 

 

Gospodarstwo Zbigniewa i Bożeny Kałdonków położone jest w miejscowości Drzewce w gminie Nałęczów, słynącej z uzdrowisk i źródeł wód mineralnych. Całkowita powierzchnia gospodarstwa wynosi 15 ha z dominującymi uprawami cebuli, brokułu i marchwi. Gospodarze wyspecjalizowali się w produkcji wysoko towarowej na potrzeby przetwórstwa. Całość produkcji z gospodarstwa trafia głównie do odbiorców zagranicznych.
Od roku 2010 gospodarstwo jest zrzeszone w Stowarzyszeniu EKOLAND. Gospodarstwo dwukrotnie zostało wyróżnione w konkursie na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”, organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Brokuł bioOferta towarowa:
– burak ćwikłowy
– brokuł
– fasola szparagowa zielona

Gospodarstwo otwarte jest również na produkcję pod konkretne zamówienia.

Film promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=jqa7fmWkoJw

Kontakt:
Zbigniew Kałdonek
tel:  601 516 400


Cebula brokuł bioe-mail: zbigniew.kaldonek@gmail.com

 

 

 

 

 

*******************************************************************************************************

Ekologiczne Gospodarstwo Rolne M.R. Kuryluk 
PL-EKO-07-96021

Gospodarstwo Moniki i Roberta Kuryluk położone jest we wschodniej części woj. lubelskiego, w powiecie włodawskim. Metodami biologiczno-organicznymi prowadzone jest od 1995 roku. Gospodarstwo jest zrzeszone w stowarzyszeniu EKOLAND. W roku 1996 gospodarstwo otrzymało pierwszy atest Stowarzyszenia EKOLAND o numerze 96021. Od roku 1996 gospodarstwo jest nieprzerwanie kontrolowane i certyfikowane przez jednostkę AgroBioTest Sp. z o.o. Całkowita powierzchnia gospodarstwa wynosi ponad 30 ha. Grunty orne zajmują 24ha, łąki stanowią 4ha, lasy to pozostałe 2ha, oraz niewielki przydomowy sad. Gospodarstwo jest ukierunkowane na produkcję warzyw, takich jak: dynia bezłuskowa, dynia Hokkaido, fasola czerwona Red Kidney. Przy produkcji dyni bezłuskowej korzysta się z kompletnego parku maszynowego. Oprócz tego uprawiane są: zboża, takie jak: orkisz, żyto, gryka oraz motylkowate: łubin wąskolistny. Od roku 2014 do uprawy wprowadzono kozłka lekarskiego. Suszony korzeń kozłka lekarskiego wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym do pozyskiwania waleriany. W gospodarstwie jest niewielkie stado kur niosek – średniorocznie 30 sztuk. Produkty z gospodarstwa są sprzedawane do hurtowni i przetwórni ekologicznych oraz sklepów specjalistycznych w kraju. Część produktów trafia również do kontrahentów zagranicznych. Obecnie dobrze rozwija się sprzedaż bezpośrednia i współpraca z kooperatywami spożywczymi. Gospodarze biorą również aktywny udział w rozwijaniu inicjatywy Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, który powstał przy Stowarzyszeniu ZIARNO w Grzybowie na Mazowszu (www.eul.grzybow.pl). W ramach EUL studenci mają możliwość realizowania praktyk zawodowych w gospodarstwie. Gospodarstwo uczestniczy w projekcie Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. 

Robert wraz z żoną Moniką oprócz pracy na gospodarstwie udzielają się społecznie działając w kilku organizacjach pozarządowych. Z wykształcenia Robert jest leśnikiem, a Monika ukończyła Wydz. Rolnictwa i Biologii ze specjalizacją Rolnictwa Ekologicznego na SGGW. Oboje traktują swoją pracę na gospodarstwie jako pasję życiową.

Oferta Gospodarstwa: 
– Pestki dyni bezłuskowej
– Fasola Red Kidney
– Kwiat kozłka lekarskiego
– Korzeń kozłka lekarskiego
– Ziemniaki
– Orkisz
– Gryka
– Seradela
– Orzechy włoskie i laskowe
 

Orkisz

 

 

 

 

 

 

 

Dynia hokkaido

 

 

 

 

 

 

 

 

Fasola Red Kidney

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt:
Robert
tel. 602-182-627, e-mail: kuryluk.ekoland@gmail.com 
Monika
tel. 666-236-306, e-mail: m.styczek@gmail.com 


 

 

*******************************************************************************************
Markowe Gospodarstwo Ekologiczne Kamil Matuszak
PL-EKO-07-03136

Gospodarstwo jest prowadzone od 2011 r. Grunty zostały przejęte od rodziców, którzy również prowadzą gospodarstwo ekologiczne. Kamil jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w specjalności inżynieria zarządzania produkcją i usługami. Gospodarstwo położone jest w gminie Cyców, powiat łęczyński. Certyfikowane oraz kontrolowane jest przez jednostkę kontrolną AgroBioTest Sp. z o.o.  
Kamil Matuszak
Profil gospodarstwa jest warzywniczo-zbożowy. Uprawiane są warzywa na sprzedaż hurtową np. ziemniak, buraczek czerwony, dynia. Jestem też otwarty na produkcje pod zamówienia. Ponadto detalicznie są sprzedawane przeróżne warzywa, nowalijki, sezonowe warzywa itp. Nasze produkty dostępne są cały rok na eko bazarze w Lublinie na Lubartowskiej 77 w soboty od 7.30 do 13.00 oraz na tygodniu w gospodarstwie.

Kapusta bioOferta gospodarstwa:
Zboża:
-żyto

-pszenica 
-orkisz 
-gryka
-lnianka

-proso
-groch siewny
-koniczyna czerwona


 

MatuszakWarzywa:
-nowalijki
-dynie
-buraki
-ziemniaki
-kapusty
-marchew
-pietruszka
-pory


Kontakt:
 tel.:727 653 649,
 
e-mail: kamil0155@op.pl

 

https://pl-pl.facebook.com/MarkoweGospodarstwoEkologiczne/

 

****************************************************************************

Markowe Gospodarstwo Ekologiczne Elżbieta i Marek Matuszak
PL-EKO-07-03073

Gospodarstwo położone jest w miejscowości Janowica  w gminie Cyców w województwie lubelskim. Gospodarstwo prowadzone jest metodami ekologicznymi od 2000 roku i jest nieprzerwanie kontrolowane i certyfikowane przez jednostkę  Agro-Bio-Test Sp. z o.o. W gospodarstwie od 1996 roku prowadzona jest hodowla koni małopolskich, obecnie jest to10 szt. Ponad to jest hodowana krowa rasy Polska Czerwona oraz kury zielononóżki. Gospodarstwo ma powierzchnię 25ha.
Płody rolne są sprzedawane hurtowo oraz w ilościach detalicznych na miejscu w gospodarstwie, a
Sylwia Matuszak od niedawna wprowadzana jest również sprzedaż bezpośrednia w postaci paczek ekologicznych. Paczki skomponowane są z różnego rodzaju produktów aktualnie znajdujących się w ofercie kilku certyfikowanych gospodarstw. Zawartość paczki oraz jej wartość jest kwestią do indywidualnego dostosowania. Ostatnio jest również wypiek chleba oraz sery pod zamówienie. 
Gospodarze biorą udział w rozwijaniu inicjatywy Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, który powstał przy Stowarzyszeniu ZIARNO w Grzybowie na Mazowszu (www.eul.grzybow.pl). W ramach EUL studenci mają możliwość realizowania praktyk zawodowych w gospodarstwie.

 

Pszenica bioOferta towarowa gospodarstwa:
 Zboża:
-orkisz ozimy
-samopsza
-żyto
-płaskurka 
-gryka
-koniczyna czerwona
-rzepak jary i lnianka
-jęczmień jary
MatuszakWarzywa:
-dynia piżmowa
-dynia Hokkaido 
-dynia bezłuskowa na pestki
-pory
-ziemniaki jadalne
-soczewica
-marchew, jarmuż, pasternak, skorzonera –   
w niewielkich ilościach
-brokuł na nasiona

 

Kontakt:
tel.724655613

********************************************************************

Gospodarstwo Ekologiczne Marek Szlenkier
PL-EKO-04-96034

Ekologiczne Gospodarstwo Marka Szlenkiera położone jest w powiecie kaliskim, gminie Opatówek, w miejscowości Słoneczna.
Powierzchnia gospodarstwa to 8,86ha. Marek,jako jeden z pionierów rolnictwa ekologicznego w Wielkopolsce, swój pierwszy atest Ekoland'u otrzymał w roku 1996. Obecnie gospodarstwo certyfikowane jest przez jednostkę Bioekspert Sp. z o.o Swoją przygodę z rolnictwem ekologicznym zaczynał od licznych wyjazdów zagranicznych, głównie do Austrii, Szwajcarii i Niemiec, gdzie podpatrywał rozwój tamtejszego rynku produktów ekologicznych i działania podejmowane przez rolników ekologicznych. Swoją początkową uprawę zbóż i grochu zamienił na uprawę roślin oleistych. Od 20 lat specjalizuje się w uprawie lnu, słonecznika, soi, ostropestu i czarnuszki.  Gospodarstwo Marka wyposażone jest w kompletny park maszynowy do uprawy ww. roślin oleistych. Od 20 lat ziemie należące do gospodarstwa uprawiane są metodą bezorkową. Do uprawy zamiast klasycznego pługa wykorzystywany jest jedynie gruber i głębosz. Gospodarz od kilku lat współpracuje z poznańskim Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Marek był również jednym ze współzałożycieli lokalnej grupy działania – LGD7 Kraina Nocy i Dni, obecnie jest jej członkiem zwyczajnym. Do Stowarzyszenia Ekoland Marek należy od roku 1994.

Oferta towarowa gospodarstwa:

– len
– słonecznik
– soja
– ostropest
– czarnuszka

Kontakt:
Słoneczna 10
62-860 Opatówek
e-mail: marekszlenkier@poczta.fm
tel: 605 052 310

********************************************************************

RWS Marianka
PL-EKO-07-18066
 

Marianka RWS

Marianka RWS
Gospodarstwo znajduje się we wsi Marianów (woj. łódzkie). Nasze warzywa dostarczamy w oparciu o model RWS (Rolnictwo Wspierane Społecznie). Uprawy w RWS Marianka dedykowane są grupie ludzi, skupionej wokół naszego gospodarstwa. Chcemy by członkowie naszego RWS-u mieli dostęp do jak największej różnorodności świeżych warzyw, pochodzących z jednego i co najważniejsze, godnego zaufania źródła. 
W ramach udziału w RWS Marianka, każdy z uczestników raz w tygodniu otrzymuje ustalony (jednakowy dla wszystkich) zestaw warzyw, na które właśnie przypada czas zbioru. Każdorazowo jest to od 9 do 12 różnych warzyw. W RWS Marianka uprawiamy ziemniaki, buraki, marchew, selery, pory, brokuły, paprykę, kapustę, cebulę, czosnek, jarmuż, kapustę toskańską, groszek cukrowy, kaszę gryczaną, natkę pietruszki, koperek, rukolę, sałaty, musztardowiec, mizunę, pak choi, ogórki, cukinię i pomidory.
Warzywa dowozimy osobiście raz w tygodniu do Piotrkowa Trybunalskiego, Pabianic, Łodzi, Warszawy i Milanówka oraz wysyłamy kurierem na dowolny adres na terenie Polski.
Dołączając do RWS-u, poznajesz osobiście swoich rolników. Zawsze możesz odwiedzić gospodarstwo i zobaczyć na własne oczy pole, na którym rosną Twoje warzywa. Nie jesteśmy dla siebie anonimowi. Taka bliska relacja tworzy zaufanie. A to zaufanie daje Ci pewność, że to co dostajesz z RWS Marianka to prawdziwe jedzenie, wyprodukowane z myślą o Tobie i Twoich bliskich. 

Zapraszamy.

 

 

Marianka RWSKontakt:
RWS Marianka

marianka.rws@gmail.com
tel. 692 54 59 50
FB https://www.facebook.com/marianka.rws

 
    


 

 


 

*********************************************************************

Gospodarstwo Ekologiczne "U Pana Sowa" 
Bożena i Sławomir Fiutka
PL-EKO-09/002616

logo Sławomir Fiutka

Gospodarstwo ,, U Pana Sowa”  państwa Bożeny i Sławomira Fiutka położone jest w powiecie lubartowskim w woj. lubelskim.  Prowadzone jest metodami ekologicznymi od 1998 r., a pierwszy certyfikat ekologiczny został przyznany mu w 2000 r. Od tego czasu gospodarstwo powiększyło swoją powierzchnię kilkakrotnie, a jego oferta jest stale rozszerzana i dopasowywana do potrzeb rynkowych. Głównym profilem działalności jest produkcja owoców miękkich oraz warzyw, przy czym wszystkie produkty posiadają certyfikat zgodności rolnictwa ekologicznego. Tytułowa ,,sowa” w nazwie gospodarstwa ma oznaczać mądrość w dokonywaniu ważnych i świadomych wyborów dotyczących jakości żywności i stylu życia.
Pan Sławomir jest współzałożycielem i prezesem Grupy Producenckiej Brzost-Eko Sp. z o.o., która działała w latach 2007 – 2011 . 

Gospodarze sprzedają swoje produkty raz w tygodniu na Targach Żywności Warzywa Fiutka kapusty pory
Ekologicznej  Eco- Gala w Lublinie oraz na różnego rodzaju kiermaszach i festynach.  Współpracują również z lubelską kooperatywą spożywczą TuTarg, która prowadzi dystrybucję produktów rolnych wśród klientów.
Razem gospodarstwo obejmuje powierzchnię 21,00 ha użytków rolnych, z czego na powierzchni około 6,74 ha uprawiana jest truskawka, malina (odmiana Polka i Polana) i jagoda kamczacka, natomiast ponad 5 ha zajmują rośliny warzywnicze. Pozostałą powierzchnię stanowią rośliny zapewniające prawidłowy płodozmian i właściwą strukturę gleby (zboża, gryka i rośliny motylkowate). W uprawie warzyw gospodarze Wypalanie warzyw Fiutkawykorzystują praktyki przyjazne środowisku takie jak: uprawa współrzędna, stosowanie gnojówek roślinnych z cebuli, pokrzywy i czosnku, stosowanie obornika zakupionego od innych gospodarstw oraz własnego kompostu. Zgodnie z dobrą praktyką rolniczą oraz przepisami rolnictwa ekologicznego jedną trzecią powierzchni zajmuje okrywa roślinna w okresie zimowym, a udział roślin motylkowatych stanowi 30% całej powierzchni gospodarstwa. Gospodarze stworzyli własną stronę internetową gospodarstwoekologiczne-sowa.pl , która umożliwia kontakt z konsumentem, demonstrację procesu produkcji, co dodatkowo potwierdza dyniowe pole Fiutkawiarygodność i rzetelność producentów. Dbając o dobry wizerunek gospodarstwa oraz jego promocję na rynku państwo Fiutka uczestniczyli w wielu konkursach. Jak sami przyznają ekologiczne gospodarowanie okazało się  trafionym pomysłem i sposobem na życie. Obecnie część gospodarstwa przejął syn, który idąc śladem rodziców również produkuje żywność ekologiczną.

Najnowszą inwestycją w gospodarstwie było postawienie w roku 2021 trzech zblokowanych tuneli foliowych o całkowitej powierzchni 0,27 ha. W dwóch nawach na powierzchni 0,18 ha uprawiana jest truskawka na wczesny zbiór a na
powierzchni 0,09 ha malina wysokiej jakości na rynek detaliczny.

Oferta: 
Owoce miękkie (truskawka i malina w uprawie polowej , truskawka i malina z upraw pod osłonami oraz jagoda kamczacka).
Warzywa (pomidor , ogórek , dynia Hokkaido , cukinia , fasola szparagowa , kukurydza cukrowa, ziemniaki – odmiany Red Lady, Excellence i Quinn Anna, burak ćwikłowy, cebula biała, cebula czerwona, cebula szalotka, czosnek, skorzonera, kapusta biała, kapusta czerwona, kapusta brukselska, kapusta włoska jarmuż, por, seler, koper włoski marchew, pietruszka, pasternak i wiele innych).
Zboża (pszenica orkisz , owies , gryka , jęczmień jary , len oleisty).

Bożena Fiutka GalaKontakt:
Bożena i Sławomir Fiutka
Brzostówka 93
21-107 Serniki
tel. 603 55 55 91 , 691 55 55 21
www.gospodarstwoekologiczne –sowa.pl
e-mail: bozena@gospodarstwoekologiczne-sowa.pl