Stowarzyszenie Ekoland rozpoczyna realizację rocznego projektu Erasmus+ 2024-2-PL01-KA210-VET-000279502 pt.:
„Bio Farmers network for short supply chains and direct sales” – „ Eko sieć rolników dla sprzedaży bezpośredniej i krótkich łańcuchów dostaw"
W ramach projektu będziemy gościć w Polsce w dniach 25-28 maja 2025 grupę 9 rolników biodynamicznych z organizacji Demeter z Niemiec.
Rolnicy których będziemy gościć należą do regionalnego oddziału organizacji DEMETER – DEMETER IM OSTEN.
O Stowarzyszeniu Demeter im Osten
Stowarzyszenie "Demeter im Osten" zostało założone 28 kwietnia 2021 roku. Jest to jedno z pięciu stowarzyszeń krajowych federalnego stowarzyszenia Demeter, Demeter e.V. Historycznie stowarzyszenie krajowe opiera się na trzech regionalnych biodynamicznych grupach roboczych w Berlinie-Brandenburgii oraz Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt.
Demeter e.V. jest biodynamiczną organizacją certyfikującą założoną w 1928 roku.
Demeter im Osten zrzesza osoby i organizacje zaangażowane w produkcję, przetwarzanie, handel i konsumpcję biodynamicznych certyfikowanych produktów spożywczych w celu reprezentowania wspólnych ideowych, prawnych i ekonomicznych interesów tej gałęzi gospodarki i rolnictwa. W tym celu Stowarzyszenie, we współpracy ze starszym ogólnokrajowym stowarzyszeniem Demeter e.V., promuje metody rolnictwa biodynamicznego i certyfikację oraz wspiera tworzenie sieci rolników w celu tworzenia zrównoważonych łańcuchów żywnościowych opartych na współpracy różnych lokalnych podmiotów w swoim regionie.
Demeter certyfikuje i promuje ideę rolnictwa biodynamicznego w Niemczech. Jako część federacji Demeter, Demeter im Osten działa regionalnie, prowadzi różne projekty badające dalsze przyjazne dla środowiska metody uprawy, organizuje kursy rolnictwa biodynamicznego. Wspiera dalszy rozwój praktyk w produkcji, przetwórstwie, handlu i konsumpcji biodynamicznych produktów żywnościowych; promuje biodynamiczną produkcję żywności, a także przetwórstwo i handel tymi produktami poprzez działania stowarzyszeniowe i polityczne; rozwija dalsze szkolenia w sektorze rolnym; informuje opinię publiczną o biodynamicznej metodzie uprawy, jakości produktów biodynamicznych; organizuje przepływ informacji i wydarzeń oraz grup roboczych dla członków; wspiera i doradza członkom w produkcji, przetwórstwie i handlu; wspiera wspólną pracę poprzez działania public relations i stowarzyszenia biznesowe, inicjatywy marketingowe.
OPIS PROJEKTU
Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND i niemieckie stowarzyszenie biodynamiczne DEMETER im Osten to organizacje, które mają prywatne, wyższe standardy produkcji, wykraczające poza ogólne przepisy rolnictwa ekologicznego. Poprzez nawiązanie współpracy i transfer wiedzy między nimi, chcemy wzmocnić obydwie organizacje oraz zapoczątkować rozwój sieci kontaktów między polskimi ekologicznymi rolnikami z EKOLAND i niemieckimi biodynamicznymi rolnikami należącymi do Demeter. Rolnicy z obydwu krajów będą uczyć się i wymieniać najlepszymi praktykami w zakresie przetwórstwa rolnego, sprzedaży bezpośredniej i krótkich łańcuchów dostaw w Polsce i w Niemczech.
Projekt powinien przyczynić się do:
-wzrostu umiejętności niemieckich rolników biodynamicznych i polskich rolników ekologicznych z certyfikatem EKOLAND w zakresie przetwarzania żywności w gospodarstwie, kanałów sprzedaży bezpośredniej, krótkich łańcuchów dostaw;
-budowania międzykulturowego zrozumienia i sieci kontaktów między niemieckimi i polskimi rolnikami produkującymi żywność najwyższej jakości;
-wymiany wiedzy i doświadczeń między stowarzyszeniem biodynamicznym Demeter im Osten a Stowarzyszeniem EKOLAND
-stworzenie bazy dla przyszłej współpracy i wzmocnienia obydwu organizacji.
Działania w ramach projektu będą obejmować:
-25-28 maja 2025: wyjazd studyjny niemieckich rolników biodynamicznych z Demeter im Osten do Polski na Lubelszczyznę i Mazowsze, aby spotkać się z polskimi rolnikami i zobaczyć przykłady najlepszych praktyk w wybranych gospodarstwach EKOLAND.
– w dniach 25-28.08 sierpnia, 4 dniowy wyjazd studyjny polskich rolników z Ekolandu do Niemiec w celu zapoznania się z najlepszymi praktykami sprzedaży bezpośredniej i przetwórstwa żywności oraz spotkania z rolnikami w Saksonii.
– w październiku i listopadzie 2025, warsztaty w województwie zachodniopomorskim i mazowieckim w celu rozpowszechnienia wyników wśród innych członków EKOLANDU w Polsce.
Dofinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności
.