Studenci EUL podczas wizyty studyjnej w gospodarstwach rolników edukatorów.

W dniach 24 – 25 maja grupa studentów III kursu Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego z Grzybowa odwiedziła nasze gospodarstwa w ramach jednej ze swoich wizyt studyjnych. Studenci mieli okazję zapoznać się z historią gospodarstw, technikami uprawy gleby, obejrzeć park maszynowy oraz wziąć udział w pracach polowych aktualnie wykonywanych przez gospodarzy. Ze względu na porę roku i tematy realizowane obecnie podczas zajęć teoretycznych w EUL, prezentacje w naszych gospodarstwach były ukierunkowane na uprawę gleby i rośliny.

W każdym z odwiedzanych gospodarstw rolnicy dzielili się wiedzą o wypracowanych metodach uprawy, nawożenia, układania płodozmianów czy też odchwaszczania roślin uprawnych. Często jest to wiedza niekonwencjonalna przekazywana przez pokolenia i wypracowana przez lata pracy na roli. Aby ta wiedza i umiejętności rolników służyły rozwojowi rolnictwa ekologicznego, należy ją przekazywać dalej. Temu służą między innymi takie wizyty w gospodarstwach, a taka metoda przekazu doskonale wpisuję się w ideę uniwersytetu ludowego.  W  ramach dwudniowej wizyty grupa studentów zapoznała się ze specyfiką pracy w trzech gospodarstwach ekologicznych: w Holeszowie, Lisznej i Janowicy.

A oto krótka foto relacja z wizyty studyjnej oraz wypowiedź jednego z rolników edukatorów, Ernesta Kacy z Lisznej:

„Moje gospodarstwo po raz drugi odwiedziła grupa studentów EUL-u. Podczas tej krótkiej wizyty przedstawiłem swoje gospodarstwo, opowiedziałem o uprawach, na które składają się: kozłek lekarski, melisa lekarska, tymianek, chaber bławatek, nagietek, fasola czerwona i biała, dynia oraz zboża – orkisz ozimy, żyto, pszenica, owies, gryka i proso. Rozmawialiśmy o formach nawożenia w gospodarstwie oraz o różnych technologiach uprawy poszczególnych roślin. Duże zainteresowanie wśród studentów  budziły posiadane przeze mnie maszyny, które sam zbudowałem. Między innymi były to przystawka do termicznego zwalczania chwastów w fasoli montowana na popularnym wieloraku oraz opielacz do zwalczania chwastów w rzędach, który wykorzystuję do pielenia między innymi  kozłka lekarskiego i dyni. Zaprezentowałem również urządzenia, na których przetwarzam w gospodarstwie własne zboża na kasze, mąki i makarony.  W rolnictwie ekologicznym ważna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim wiedza praktyczna i doświadczenia, którymi chętnie się dzielę z przyszłymi rolnikami ekologicznymi.”

 

Zjazd EUL

Zjazd EUL

Zjazd EUL

Zjazd EUL

Zjazd EUL

Zjazd EUL

Zjazd EUL

Zjazd EUL

Zdjęcia autorstwa Marka Pruniewiczagallery
gallery